CZECH    ENGLISCH

Aktuality

Babí léto - putování od „A“ po „Š“

Putování folklorními oblastmi z Chodska přes Moravu a Myjavu až na Šariš s řadou zastávek v mnoha dalších regionech a dostaveníček s tancem a písničkou na Valašsku – to bylo jádro letošního Babího léta – 10. ročníku mezinárodního folklorního festivalu, který ve Valašském Meziříčí probíhá vždy v září sudých let. A aby putování bylo kompletní a neomezovalo se pouze na střední Evropu, doplnili jsme ho o nahlédnutí na dva opačné konce kontinentu – do střední Polsko a Baskicka na Pyrenejském poloostrově.
Toto putování letos připravilo pro diváky v Mezříči, Hustopečích a Kelči 14 folklorních souborů, navíc 2 muziky lidové, 8 samostatně vystupujících sólistů, kapela Zlaté husle s pěti sólovými tanečními páry, 4 moderátoři a 25 členů pořadatelského štábu za podpory města Valašské Meziříčí, Zlínského kraje a Folklorního sdružení ČR.
Putovat se dalo s účastnickými soubory letošního Babího léta i abecedou – proto putování od „A“ po „Š“, které vypadalo takto:
AURRERA – BAČA - BAČA–POZDNÍ SBĚR – ČEČINKA – KOHOUTEK – KOPANIČÁR - MALÁ OSTRAVICA - MALÝ SEDMIKVÍTEK – MEZŘÍČAN – OVEČKY – ROZSUTEC – SNUTKI – STROMÍŠ – ŠTĚPNIČKA
Další putování absolvovala většina souborů na vlastní kůži:
ze svých domovů a sídel do Valašského Meziříčí, od meziříčského zámku Žerotínů přes náměstí k amfiteátru u zámku Kinských, přes Bečvu zpět ke Schlattauerově a Zámecké kavárně, z pověstného M-klubu na velký sál Kulturního zařízení, z Mezříča do Krásna a dále do Hustopeč nad Bečvou a do Kelče – místa, kde Babí léto probíhalo.
Putování provázelo i programy:
Čtvrteční dopolední putování nazvané „Tance a písně ze světa“ pro školní mládež, večerní putování za gastronomickými specialitami typickými pro regiony hostujících souborů, páteční putování „S tancem a písničkou ze Šariše na Chodsko“, sobotní ranní putování všech souborů průvodem z náměstí do amfiteátru, putování tance zvaného odzemek z hor a salaší na pódia v pořadu „Příběh jednoho tance“, putování různorodými regiony v sobotním večerním galaprogramu, nedělní ranní putování průvodu „Hore Kelčou“ a závěrečné „Už zme došli“ a „Z domova aj ze světa“.
Poslední festivalové putování bylo k domovům jednotlivých souborů:
Do baskické Leitzy se zastávkou v Bernu, po polského Jarocina, slovenské Bratislavy, Žiliny a Vlachova, české Chrudimi, moravského Frýdku Místku, Frenštátu, Veselí, Starého Hrozenkova.
A tomu předcházelo loučení. Loučení s letošním Babím létem, loučením pořadatelů, souborů i jednotlivců. Loučení – trochu smutné, protože to krásné právě končilo, trochu veselé – s doznívajícími tóny hudby v uších a chutí poštorenského burčáku na jazyku, trochu nadějné - s očekáváním dalších podobných setkávání a návratů k právě navázaným přátelstvím.
Ale před námi je jedenácté Babí léto v roce 2014 a další putovávání za novými zážitky.

http://starybaca.rajce.idnes.cz/Babi_leto_2012-NEDELE
29.09.2012 Autor: BR


AKTUALITY

Babí léto 2018 odstartovalo
Třináctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto byl ve středu 12. září zahájen setkáním mezříčských muzikantů v příjemném prostředí Schlattauerovy kavárny.
Program zahájila dětská cimbálová muzika CimBart s primášem Ště ... vice
23.09.2018 | autor:
Program - Babí léto 2018
... vice
17.08.2018 | autor:
Babí léto 2018
Třináctý ročník festivalu Babí léto se uskuteční ve dnech 13. až 16. září 2018 – opět ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči.
Hlavním festivalovým dnem bude sobota 15. září, kdy se v amfiteátru u zámku Kinských představí ... vice
17.01.2018 | autor: BR
Babí léto 2016 den poté …
Je pondělí 19. září 2016 dopoledne. Pohlížím z okna na kapky vody stékající z listů ořešáku, dešťové vody, jejíž množství od rána doplňuje drobné mžení. Hledím do hustých šedivých mraků směrem k Radhošti – zdali se aspoň na chvíli podaří z ... vice
20.09.2016 | autor: C. Bryol
Babí léto odstartovaly valašské cimbálovky
12. ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto zahájily neformálním setkáním v kouzelném prostředí Schlattauerovy kavárny mezříčské cimbálové muziky.
V prostoru vonícím nejen kávou a dřevěnými prvky interiéru zazněly první ... vice
15.09.2016 | autor:
2008©babileto.com | web-klanica.cz