CZECH    ENGLISCH

Aktuality

Babí léto 2014 – na koho se letos můžeme těšit

Mezinárodní folklorní festival Babí léto se v tomto roce uskuteční ve Valašském Meziříčí ve dnech 10. – 14. září v rámci oslav Dnů města.

Příprava 11.ročníku festivalu započal bezprostředně po ukončení ročníku minulého, neboť již na počátku října 2012 začaly přicházet, jako reakce na právě uzavřený ročník, nabídky českých i zahraničních souborů na účast v dalším ročníku. Do ledna letošního roku dorazilo na padesát e-mailů s představení různých souborů i jednotlivců a vyjádření m zájmu vystupovat na příštím Babím létě.

Výběr souborů pro 11.ročník tak nebyl jednoduchý stejně jako navazující jednání směřující k tomu, aby i letošní program byl zajímavý pro návštěvníky festivalu ale i pro samotné účastníky.

Na festival byly nakonec pozvány 4 soubory z České republiky, 2 ze Slovenska, 2 z Kostariky a po jednom z Lotyšska a Indie. Dvanáctku účastníků doplňují mezříčské soubory - Ovečky a Bača.

Český folklór bude letos prezentovat jeden z nejlepších českých folklorních kolektivů – folklorní soubor ÚSMĚV z Horní Břízy nedaleko Plzně, soubor založený roku 1958 všestranným muzikantem Zdeňkem Bláhou, jehož uklidňující hlas máme možnost slýchávat na vlnách Českého rozhlasu právě v pořadech naplněných českou lidovou písní.
Jihomoravský folklór přiveze na Babí léto slovácký soubor LÚČKA ze Svatobořic – Mistřína, který se od svého vzniku v roce 1977 zaměřuje na zpracování písňového, tanečního a hudebního folkloru a lidového zvykosloví své rodné obce nacházející se poblíž města Kyjova.
Valašsko budou na festivalu představovat, kromě domácích „Oveček“ a „Bačovců“ děti ze zlínského Bartošova dětského souboru, který byl založen v lednu 2004 jako součást dospělého Bartošova souboru, který působí ve Zlíně již od roku 1957 a jehož repertoár tvoří říkadla, písně, hry a tance ze Zlínska, jihovýchodního Valašska a Luhačovického Zálesí.
Ze Slovenska přijedou do Valašského Meziříčí MLADOSŤ z Nové Dubnice a KELČOVAN z partnerského města Čadca.
Letos obohatí program Babího léta poprvé i folklór pobaltských národů, který bude prezentovat soubor ŽUBURI z lotyšského města Lubana ležícího 200 km východně od hlavního města Rigy.
Poprvé přijedou do Valašského Meziříčí soubory z Asie a Střední Ameriky.
Indický folklór předvede soubor s patnáctiletou historií a zkušenostmi z mnoha festivalů z celého světa - bombajský Ferriswheel Youth Ensemble.
Z opačného konce světa přijedou nejvzdálenější účastníci – dva soubory z kostarického hlavního města San José – Grupo de Proyección Folclórica GÜITITE a Academia de Baile - K-LEO.

Předpokládáme, že složení souborů, bohatý program a krásné stálé počasí počínajícího babího léta přinese i všem návštěvníkům krásné, poučné a také nezapomenutelné zážitky.

Těšíme se na vaši návštěvu na programech Babího léta ve dnech 10. – 14.září 2014.

Ctirad Bryol
ředitel festivalu

http://
14.07.2014 Autor: br


AKTUALITY

Babí léto 2018 odstartovalo
Třináctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto byl ve středu 12. září zahájen setkáním mezříčských muzikantů v příjemném prostředí Schlattauerovy kavárny.
Program zahájila dětská cimbálová muzika CimBart s primášem Ště ... vice
23.09.2018 | autor:
Program - Babí léto 2018
... vice
17.08.2018 | autor:
Babí léto 2018
Třináctý ročník festivalu Babí léto se uskuteční ve dnech 13. až 16. září 2018 – opět ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči.
Hlavním festivalovým dnem bude sobota 15. září, kdy se v amfiteátru u zámku Kinských představí ... vice
17.01.2018 | autor: BR
Babí léto 2016 den poté …
Je pondělí 19. září 2016 dopoledne. Pohlížím z okna na kapky vody stékající z listů ořešáku, dešťové vody, jejíž množství od rána doplňuje drobné mžení. Hledím do hustých šedivých mraků směrem k Radhošti – zdali se aspoň na chvíli podaří z ... vice
20.09.2016 | autor: C. Bryol
Babí léto odstartovaly valašské cimbálovky
12. ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto zahájily neformálním setkáním v kouzelném prostředí Schlattauerovy kavárny mezříčské cimbálové muziky.
V prostoru vonícím nejen kávou a dřevěnými prvky interiéru zazněly první ... vice
15.09.2016 | autor:
2008©babileto.com | web-klanica.cz