CZECH    ENGLISCH

Aktuality

Babí léto 2014 je už historií ...

Na jedenáctý ročník festivalu, který se koná vždy v sudých letech ve Valašském Meziříčí a okolí, můžeme dnes už jen vzpomínat, můžeme hodnotit, případně prohlížet fotografie či videozáznamy.
Ale kromě vzpomínek nám zůstává v paměti pocit spokojenosti a poznání, že i v nepříznivých povětrnostních podmínkách lze festival úspěšně dovést ke zdárnému konci, na čemž mají největší podíl sami účastníci festivalu a věrní diváci za podpory všech organizátorů.
Zůstává nám i řada nových zkušeností a hlavně mnoho nových, byť krátce a intenzivně prožívaných, kamarádství, lásek a přátelství.

Jako každý rok, snažili jsme se i letos, abychom mohli přivítat alespoň jednoho „exotického“ účastníka, což se podařilo prostřednictvím souborů Güitites a K-Leo z kostarického hlavního města San José. Oba soubory, za doprovodu osmičlenného orchestru, zaslouženě sklízely bouřlivé ovace na každém ze svých vystoupení.
Nicméně pozadu nezůstali ani ostatní účastníci: příjemným překvapením byl lotyšský mládežnický soubor Žuburi se svými fyzicky náročnými tanečními prvky, krásné sborové zpěvy přivezl Kelčovan z Čadce a průřez slovenským folklórem přinesla Mladosť z Dubnice nad Váhom.
Moravský folklór reprezentoval soubor Haná z Velké Bystřice, který kromě nápaditých a zábavných choreografií přivezl i nádherné hanácké kroje a děti ze zlínského Bartošova dětského souboru.
České země zastupoval soubor Úsměv z Horní Břízy s folklórem plzeňské oblasti.
Mezříčské „Ovečky“ oslavily v průběhu festivalu patnácté výročí svého založení samostatným programem a v programu „Nad Poličnú hájíček“ jsme si připomněli dvojnásobné jubileum meziříčského pedagoga a národopisného pracovníka Miloše Kašlíka, z jehož odkazu a sběrů písní a tanců především z Poličné čerpá soubor Bača dodnes.

Jako obvykle – proběhl i letos seznamovací „gastrovečer“ za účasti zahraničních a pořadatelských souborů, nicméně hlubší seznamování a společné muzicírování probíhalo i po následující večery – hlavně v komorním prostředí Schlattauerovy kavárny.

Doprovodný program festivalu nám letos přinesl opět nové zážitky. Profesionální a k dokonalosti dovedené výkony tanečníků a muzikantů brněnského souboru VUS Ondráš kontrastovaly s milým a laskavým podáním českých tanců a písní z plzeňska v podání souboru Úsměv z Horní Břízy. Diváci tak měli možnost porovnat různorodý způsob prezentace lidového umění v podání dvou kolektivů, ale také poznat osobně zakladatele souboru Úsměv - univerzálního muzikanta, folkloristu a redaktora Českého rozhlasu Zdeňka Bláhu, jehož hlas a úpravy lidových písní známe většinou právě jen z rozhlasového vysílání.

Přestože letošní ročník festivalu provázelo velmi proměnlivé počasí, program na nádvoří hustopečského zámku nijak neutrpěl, naopak – zájem diváků byl možná větší než v předchozích letech, vyšší návštěvnost se projevila i na programech v meziříčském amfiteátru, a na nezájem diváků nelze žehrat ani při programech uskutečněných „pod střechou“ KZ ve Valašském Meziříčí či v Kelči.

Zážitkem pro všechny účastníky a návštěvníky je vždy účast na společné mši v kelečském kostel sv. Petra a Pavla, ale pravé vyvrcholení festivalu všechny ještě čekalo. Galaprogram v kulturním domě v Kelči byl, sice improvizovaně, ale o to srdečněji, zakončen u příležitosti státního svátku Republiky Costa Rica přáním pořadatelů kostarickým účastníkům. Následovalo všeobecné a společné veselí a tanec všech účinkujících i diváků za doprovodu kostarického orchestru – přesně tak, jak kostaričané svůj svátek slaví ve své domovině.

V této chvíli nezbývá nic jiného, než poděkovat souborům, sólistům, divákům, pořadatelům a sponzorům za úspěšný průběh letošního ročního festivalu a těšit se na ten nastávající – Babí léto 2016.

http://
19.09.2014 Autor: BR


AKTUALITY

Babí léto 2018 odstartovalo
Třináctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto byl ve středu 12. září zahájen setkáním mezříčských muzikantů v příjemném prostředí Schlattauerovy kavárny.
Program zahájila dětská cimbálová muzika CimBart s primášem Ště ... vice
23.09.2018 | autor:
Program - Babí léto 2018
... vice
17.08.2018 | autor:
Babí léto 2018
Třináctý ročník festivalu Babí léto se uskuteční ve dnech 13. až 16. září 2018 – opět ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči.
Hlavním festivalovým dnem bude sobota 15. září, kdy se v amfiteátru u zámku Kinských představí ... vice
17.01.2018 | autor: BR
Babí léto 2016 den poté …
Je pondělí 19. září 2016 dopoledne. Pohlížím z okna na kapky vody stékající z listů ořešáku, dešťové vody, jejíž množství od rána doplňuje drobné mžení. Hledím do hustých šedivých mraků směrem k Radhošti – zdali se aspoň na chvíli podaří z ... vice
20.09.2016 | autor: C. Bryol
Babí léto odstartovaly valašské cimbálovky
12. ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto zahájily neformálním setkáním v kouzelném prostředí Schlattauerovy kavárny mezříčské cimbálové muziky.
V prostoru vonícím nejen kávou a dřevěnými prvky interiéru zazněly první ... vice
15.09.2016 | autor:
2008©babileto.com | web-klanica.cz