CZECH    ENGLISCH

Aktuality

ROZSUTEC - Žilina - Slovensko

Folklórny súbor Rozsutec, ktorý vznikol v roku 1965, sa už dávnejšie zaradil medzi najvýraznejších interpretov slovenského folklóru. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich i medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia. FS Rozsutec reprezentoval Slovenskú republiku ako i mesto Žilina nielen na domácich festivaloch - Jánošíkove dni, Východná, Detva, Myjava atď., ale aj v zahraničí - v Bulharsku, v Holandsku, v Luxembursku, v Dánsku, v Belgicku, v Rakúsku, vo Švajčiarsku, vo Francúzsku, v Španielsku atď., Takmer 60-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod vedením organizačného šéfa a choreografa Štefana Muchu a umeleckého šéfa Tibora Mahúta. Zriaďovateľom súboru je mesto Žilina, prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina.
FS Rozsutec je reprezentantom regiónu Terchová a jej metropoly Žilina. V bohatom repertoári súboru sú zastúpené prakticky všetky významnejšie folklórne regióny Slovenska –Terchová, Kysuce, Orava - Goral, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín, Šariš. FS Rozsutec je známy špičkovou interpretáciou spracovaného pôvodného folklórneho materiálu uvedených regiónov, ako aj vysokou technickou vyspelosťou interpretov.
So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika a terchovský spev a tanec. V tomto ohľade prispel FS Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej tradície Jánošíkovho kraja. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku.
Súbor je pomenovaný podľa najkrajšieho vrchu pohoria Malá Fatra. Spoločne ich spája nielen názov, ale aj vytrvalý záujem ľudí a sila autentického zážitku.

http://www.rozsutec.eu/
22.08.2012 Autor:


AKTUALITY

Babí léto 2018 odstartovalo
Třináctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto byl ve středu 12. září zahájen setkáním mezříčských muzikantů v příjemném prostředí Schlattauerovy kavárny.
Program zahájila dětská cimbálová muzika CimBart s primášem Ště ... vice
23.09.2018 | autor:
Program - Babí léto 2018
... vice
17.08.2018 | autor:
Babí léto 2018
Třináctý ročník festivalu Babí léto se uskuteční ve dnech 13. až 16. září 2018 – opět ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči.
Hlavním festivalovým dnem bude sobota 15. září, kdy se v amfiteátru u zámku Kinských představí ... vice
17.01.2018 | autor: BR
Babí léto 2016 den poté …
Je pondělí 19. září 2016 dopoledne. Pohlížím z okna na kapky vody stékající z listů ořešáku, dešťové vody, jejíž množství od rána doplňuje drobné mžení. Hledím do hustých šedivých mraků směrem k Radhošti – zdali se aspoň na chvíli podaří z ... vice
20.09.2016 | autor: C. Bryol
Babí léto odstartovaly valašské cimbálovky
12. ročník mezinárodního folklorního festivalu Babí léto zahájily neformálním setkáním v kouzelném prostředí Schlattauerovy kavárny mezříčské cimbálové muziky.
V prostoru vonícím nejen kávou a dřevěnými prvky interiéru zazněly první ... vice
15.09.2016 | autor:
2008©babileto.com | web-klanica.cz